Zaujímavé fotografické projekty – Fotograf bez talentu

V poslednej dobe sa čoraz viac ľudí venuje fotografovaniu. Nie každý, kto vie stlačiť spúšť je však fotografom. Mnoho ľudí sa venuje portrétovým fotografiám, či fotkám prírody. Každá, aj tá najjednoduchšia vec či osoba môže byť výnimočná, ak je z fotky cítiť myšlienku či príbeh.

Je paradoxom, že jeden výnimočný fotograf sám seba nazýva Fotografom bez talentu. Jeho pseudonym však vyjadruje, že nie vždy je dôležitý talent, ale treba mať množstvo sebazaprenia a snahy, aby bol človek naozaj úspešný a spokojný sám so sebou.

Tento fotograf má za sebou niekoľko úspešných projektov, ktoré dávajú ľuďom príležitosť prejaviť sa. Jedným z jeho projektov, ktorý stále beží je Putovný fotoaparát. Tento projekt bol spustený v decembri 2015 a mal by sa skončiť presne o rok. Autor projektu podniká menší sociálny experiment. Jednu zo svojich zrkadloviek daroval neznámemu človeku, ktorého vybral zo svojej funpage. Tento človek mal fotoaparát 30 dní, počas ktorých fotil to, čo mu len napadlo. Po tridsiatich dňoch fotoaparát posunul ďalej a týmto spôsobom putoval už niekoľko krát. V decembri minulého roku bolo mnoho ľudí skeptických. Niektorí čakali že už v prvý mesiac fotoaparát skončí v záložni. Fotografova viera v ľudstvo však nesklamala a fotoaparát dodnes koluje. Vzniklo ním množstvo zaujímavých fotografií a niekoľko ľudí si našlo novú záľubu.

Jedným z ďalších projektov, ktorý oslovil množstvo ľudí bol aj súbor fotiek žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia. Napriek tomu, že štatistiky tvrdia, že obeťou je takmer každá piata žena, čísla v tabuľkách sa nás nedotknú. Úplne niečo iné je vidieť a pozerať sa do očí žene, ktorá bola desiatky krát zneužitá či dobitá. Práve s takýmito ženami nafotil fotografie. Ide na prvý pohľad o jednoduchý portrét strhanej ženy, ktorá má však na tele napísaný počet rán ktoré utŕžila. Všetky tieto ženy sú Češky, je to teda reálny dôkaz o zle, ktoré sa deje v našich domácnostiach. Zároveň to však dokazuje, že tieto ženy boli dosť silné na to, aby dokázali opäť vstať a pokračovať v živote ďalej.

zena

Každú fotku dopĺňa príbeh tej konkrétnej ženy. Práve to nám pomáha lepšie si predstaviť jej život . Hoci o domácom násilí počul každý, nie každý si uvedomuje, ako veľmi sa dotýka nás či našich blízkych. Prevažná väčšina žien sa neprizná k tomu, že je týraná. Nedá sa tak zistiť, či sa pod hrubou vrstvou mejkapu, vďaka ktorému ženu odsúdite neskrývajú modriny od otca, muža, či syna. Nedá sa zistiť, či žena, ktorá sedí vedľa vás v autobuse nejde za násilníkom. Pokiaľ budú podobné témy neustále tabuizované a zametané pod koberec, nikdy nenastane zmena. V takýchto momentoch nám teda zostáva len ďakovať za podobné projekty a podporiť ich. Ale hlavne poriadne sa pozrieť okolo seba, možno ani neviete, kde môžete pomôcť.

Jeho najnovší projekt sa tiež venuje tabuizovaným témam a hlavne sa zaoberá búraním predsudkov. Nesie názov #NESOUDÍM. Ide o sériu fotografií ľudí, ktorí sa ocitli v zlej životnej situácií. Musíme si však uvedomiť, že nie každý je tam svojou vinou a že aj napriek rôznym životným cestám sme všetci ľudia a mali by sme sa snažiť jeden druhého chápať a rešpektovať. Na fotografiách sa nachádzajú napríklad bezdomovci, ktorých väčšina ľudí odsúdi už pri bežnom stretnutí. Majú však za sebou príbehy, ktoré objasňujú ich životnú situáciu.

Tento fotograf má za sebou naozaj množstvo zaujímavých projektov. Podstatné na tom všetkom však je, že pomáha svojim fanúšikom, aby sa na svet pozerali inak. Aby pozerali na ľudí bez predsudkov, aby ich nesúdili a zamysleli sa nad ich životmi. Želáme mu veľa šťastia a dúfame, že pripraví mnoho ďalších zaujímavých projektov.

Kde môžete fotografa sledovať?

FB: Fotograf bez talentu

Instagram: fotograf_bez_talentu

www.beztalentu.cz

Autor: Zuzana Janíková

Spravte svojím blízkym radosť a venujte im fotografiu na hrnčeku. Potlač hrnčekov od profesionálneho fotografa.

Pridaj komentár