študentka

Škola v štýle hygge

Keď sa mladí ľudia rozhodnú pre štúdium v zahraničí, sledujú rebríčky najlepších univerzít, porovnávajú náklady na život či vzdialenosť školy a kampusu. Prečo ale neodísť tam, kde žijú najšťastnejší ľudia?

Napriek nehostinnému počasiu, nedostatku slnka a nevábnemu jedlu sú obyvatelia krajín na severe Európy podľa rebríčka World happiness report tými najšťastnejšími. Môže za to aj štýl života, na ktorý v našom jazyku nemáme pomenovanie, ale Dáni mu hovoria “hygge”.

Štúdium v Dánsku

Hygge môžeme aplikovať v každom aspekte života, doma, v práci aj v škole. Dôležitá je hlavne pohoda, ktorú si Dáni privodzujú teplými dekami, osvetlením, peknými vzťahmi a priateľskými stretnutiami. Aj v kancelárii, na recepcii alebo na jazykovom kurze zapaľujú sviečky, ktoré sú alternatívou slnečných lúčov a volajú ich “živé svetlo”. Hygge je ale predovšetkým pojem, ktorý súvisí s pocitom prítomnosti a spolupatričnosti. Definícia vraví, že je to zážitok sebauvedomenia a pocitu, že sme súčasťou komunity podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sú pre nás zároveň oporou, dodávajú nám odvahu a poskytujú útechu (The book of hygge, Louisa Thomsen Brits, Ebury Press 2016). Keď prídu cudzinci za prácou alebo štúdiom, vítajú ich Dáni s tichou jemnosťou. V očiach návštevníkov sú zdvorilí, no udržiavajú si značný odstup. Dokážu však veľmi rýchlo vytvoriť príjemnú pohodovú atmosféru. Hygge im pomáha zapojiť cudzincov, zahraničných študentov a návštevníkov veľmi rýchlo do bežného života. Práca alebo štúdium v Dánsku ukáže cudzincom aj ďalší zaujímavý aspekt hygge. Je totiž uplatňovaný naozaj vo všetkom, napríklad aj v architektúre. Domy, kancelárie, nemocnice, školy a všetky ostatné budovy sú väčšinou nízkopodlažné. Ulice, nádvoria aj námestia sú navrhnuté tak, aby sa dali poľahky prejsť bez pocitu ohrozenia. Dánske interiéry odrážajú prirodzený rytmus života a striedanie ročných období. Keď sa mladý človek rozhodne pre štúdium v zahraničí, je si vedomý odlúčenia od blízkych a svojho domova. Podľa hygge sa ale domov neviaže na konkrétne miesto. Je to pocit bezpečia, ale nemusí sa spájať s fyzickým majetkom. A to je to, čo študent mimo svojej krajiny potrebuje.

Ako žiť hygge počas štúdia v Dánsku, ale aj kdekoľvek na svete

1. Rituály Ranný čaj, zapálanie sviečky, počúvanie obľúbenej hudby cestou do školy alebo pravidelné piatkové pečenie bábovky pre spolubývajúcich, to všetko je hygge. 2. Oslavy Každý zúčastnený by mal vynaložiť námahu, aby sa udalosť stala nezabudnuteľnou. Treba si vychutnať každý okamih, aby bolo na čo spomínať. 3. Pozornosť Pozornosť môžeme venovať spolužiakovi na jazykovom kurze, keď mu cestou vezmeme kávu alebo prinesieme noviny, ale aj západu slnka a podobným drobnostiam, ktoré si inak neuvedomujeme. 4. Bývanie Kvôli nedostatku denného svetla si Dáni potrpia na osvetlenie a sviečky, ktoré ale má kopírovať prirodzený rytmus života počas dňa. Radi si vychutnajú aj večernú tmu pri krbe. Útulno si vytvárajú dekami, vankúšmi, kožušinami a teplými ponožkami. 5. Príroda Síce väčšina Dánov žije v bytoch, radi trávia čas vonku. Nie je teda výnimočné, že počas teplejších dní sa hodina na jazykovom kurze presunie von, alebo si spolužiaci vychutnajú obed na pikniku. Miestnosti v domoch, ale aj v práci a v škole si vyzdobujú črepníkovými alebo rezanými kvetmi, o ktoré sa príkladne starajú. 6. Jedlo Spoločné obedy a večere sú ideálnym priestorom na spoznanie svojich spolužiakov a ich kultúr. Jedlo a spoločné stolovanie je súčasťou rodinných tradícií. Ale platí to aj v škole a práci. Spolužiaci a kolegovia si robia prestávky v rovnakých časoch, aby si v uvoľnenej atmosfére vymenili nápady a skúsenosti. Upevňujú sa tak spoločenské vzťahy. Hľadajte pohodu hygge v každodennom živote, doma aj v cudzine, v práci aj počas štúdia v Dánsku, ale tiež v ktorejkoľvek inej krajine a buďte šťastní ako Dáni 🙂

Pridaj komentár