Seriál: Cestovanie trochu inak 1

Leto sa skončilo a zanechalo v nás množstvo zážitkov. Niektorí z nás si ho strávili klasicky, teda ležaním na pláži, oddychovaním, či prezeraním si pamiatok. I dopravu na dovolenku väčšinou volíme čo najjednoduchšiu. Do bližších krajín cestujeme autom, samozrejme spoľahlivým a v stopercentnom stave, do tých vzdialenejších poväčšine volíme let lietadlom. Je to logické, väčšinou je pre nás podstatné dostať sa čo najskôr k cieľu svojej cesty. Existuje však pár výnimočných cestovateľov, ktorí si zvolili nezvyčajný dopravný prostriedok. Cesta je tak často veľmi komplikovaná, no o to výnimočnejšia.

Všetci vieme, že cestovanie autom sa môže zmeniť na nočnú moru, ak sa vyskytnú nečakané prekážky. Skupine chalanov, ktorí brázdia svet na naozaj starej Lade menom Vasiľ, však prekážky nevadia, naopak, z každého zážitku sa tešia, či už bol dobrý alebo zlý. Základ Vasiľovej posádky tvoria dvaja chalani z Kysúc, zvyšok cestovateľov sa obmieňa. Množstvo ľudí obdivuje ich zážitky, no málokto naberie dostatok odvahy, aby skúsil niečo podobné. Samotní cestovatelia tvrdia, že cestujú „na žobráka“. Tento opis zahŕňa spánok na kartónových škatuliach, jedlo pozostávajúce z toho, čo je najlacnejšie a pitie čistej vody.

lada2

Na prvý dojem vám môže pripadať ich cestovanie ako low cost. Opak je však pravdou, ich cesty si vyžiadali nielen množstvo financií, ale aj dlhé hodiny vybavovania víz, rôznych povolení a zháňania informácií o danej krajine. Na rozdiel od mnohých iných cestovateľov ich nelákali západné vyspelé krajiny, zaujímali ich rozvojové štáty, kde sa bežný človek skutočne bojí ísť. Vďaka tomu spoznali mnohé kultúry a častokrát si uvedomili, ako veľmi podliehame stereotypizácií. Často totiž ľudia pochádzajúci z chudobných a nebezpečných štátov majú vo svojich domoch i srdciach veľmi veľa miesta pre nadšených cestovateľov.

Ich najväčším dobrodružstvom bol zrejme výlet z Kysúc až do Libérie. Cestovanie po Afrike na starej Lade so sebou prinieslo množstvo neskutočných zážitkov, ktoré chalani spísali v ich knihe Lada svetom- z Horného Vadičova do Libérie. Ich dobrodružná cesta je opísaná veľmi vtipne a prirodzene, kniha si teda našla mnohých priaznivcov po celom Slovensku. Sú v nej tiež fotografie z ich cesty, ktoré dávajú čitateľovi ešte lepšiu predstavu o tomto dobrodružstve. Za 13 dní sa im podarilo prejsť približne 8 tisíc kilometrov a získať zážitky na celý život.
Samozrejme, cesta do Afriky nebola prvou, ktorú táto posádka uskutočnila. už v minulých rokoch rovnakým spôsobom cestovali do Mongolska, do Kyjevu či na Kazpik. O všetkých cestách píšu na svojom blogu, kde pravidelne informujú svojich čitateľov o svojich nových plánoch či nápadoch. Organizovali tiež besedy na rôznych školách, kde študentom rozprávajú o svojich zážitkoch. Nielenže tak inšpirovali množstvo ľudí, ale pripomenuli nám to hlavné. Ak cestujeme s dobrými ľuďmi, môžeme byť na hocijako náročnej ceste, môže sa nám do cesty postaviť hocikoľko prekážok, výsledok bude vždy stáť za to.

Kde môžete chalanov sledovať?
Instagram: @Lada_svetom
Facebook: LADA svetom
Afrika

Autor: Zuzana Janíková

Pri cestovaní je potrebný aj zaslúžený oddych. Nezabudnite si zobrať sedacie vaky, ktoré Vám spríjemnia chvíle.

Pridaj komentár