Riziká rekreačného behu. Na čo si treba dávať pozor?

Rekreačný beh je ideálny spôsob, ako sa udržiavať v kondícii. V dnešnej dobe je typické, že ľudia majú nedostatok pohybu, zlozvyky ako fajčenie, či alkohol a nadmerný stres. To vedie k rôznym ochoreniam. Práve beh je jednoduchá telesná aktivita, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie a môže ju vykonávať v podstate každý. No aj tu existujú určité riziká. O čo ide a ako sa chrániť?

Srdcovo-cievne ochorenia

Trpíte srdcovo-cievnymi chorobami, prípadne máte vysoký krvný tlak? Predtým, ako sa rozhodnete pravidelne behávať, určite absolvujte lekársku prehliadku a poraďte sa o vhodnosti fyzickej aktivity pri vašom stave s lekárom. V každom prípade však dávkujte svojmu telu záťaž pomaly. Začnite najskôr s rýchlou chôdzou. Neskôr pridávajte pár minút behu. Ak to budete zvládať bez problémov, intervaly behu môžete predlžovať. Dôležité je pravidelne si sledovať výšku krvného tlaku. A to pred tréningom, aj po ňom. Určite si zaobstarajte kvalitný tlakomer, napríklad tlakomer Microlife, vďaka ktorému budete mať dokonalý prehľad o svojom stave a uvidíte, či vám beh neškodí. Ak je záťaž primerane zvolená, pravidelný beh by mal mať v prípade vysokého krvného tlaku pozitívne účinky.

Bolesti kĺbov

Rizikovou skupinou sú v tomto prípade najmä ľudia vo vyššom veku a tí, ktorí majú nadváhu. V prípade nadváhy sú kĺby pri behu mimoriadne zaťažované, čo sa prejaví práve ich bolesťou. Vo vyššom veku je zas príčinou nedostatok kolagénu. Ten sa v tele po štyridsiatke prestáva tvoriť prirodzene. Keďže kolagén je základnou stavebnou zložkou kostí a kĺbov, jeho nedostatok sa prejavuje rôznymi ochoreniami, aj bolesťou kĺbov. Ideálne je preto pri behu kolagén dopĺňať. Zvoľte si kvalitný prírodný kolagén, ktorý budete pravidelne užívať, kým sa bolesti kĺbov nestratia. Ak však nevymiznú ani po kolagénovej kúre, príčinou môže byť aj nesprávna technika behu. V tom prípade je nutné konzultovať stav s odborníkom.

Bolesti svalov

Veľmi časté, najmä u začiatočníkov, sú pri behu bolesti svalov. A tiež takzvaná svalovica, ktorá sa dostaví po nadmernej fyzickej záťaži. Dôvodom je to, že telo na takúto záťaž nie je pripravené a svaly nie sú takpovediac „zahriate“. Odporúča sa preto začať športovať pozvoľna a záťaž zvyšovať postupne. Ak už sa bolesť svalov dostaví, vynikajúcou pomôckou je ricínový olej. Ricínový olej zahrejete a prikladáte na boľavé svaly, ale aj kĺby. Bolesti sa zmiernia. Samozrejme, musí ísť o vysokokvalitný ricínový olej. Dostanete ho kúpiť napríklad v e-shope www.bionatural.sk.

Pichanie v bokoch

Opäť môže byť príčinou zle zvolené začiatočné tempo a neprimeraná záťaž. Bežeckí nováčikovia však často robia chybu aj v tom, že trénujú s plným bruchom. To znamená, že sa tesne pred tréningom najedia. Odporúča sa jesť maximálne hodinu pred tréningom. Strava má byť bohatá na rýchle sacharidy. Všetko však závisí od dĺžky a typu tréningu. Aj v tomto prípade je vhodné poradiť sa, aspoň keď začínate behať, s trénerom.

Aby ste sa teda vyhli spomínaným zdravotným problémom a bez vám prinášal len pozitíva, určite sa poraďte so skúseným bežcom, trénerom, prípadne lekárom. Nezanedbávajte tiež správne stravovacie návyky a pitný režim. Beh prispeje k zlepšeniu vášho zdravotného stavu, dodá vám sebadôveru a pozitívne ovplyvní váš psychický stav.

Pridaj komentár