zadar

Prekrásny Zadar

Zadar je kultúrnym, hospodárskym, administratívnym a politickým centrom regiónu. Je považovaný za urbanistické centrum Severnej Dalmácie. Obýva ho približne 92 000 ľudí a ročne ho navštívia tisícky turistov. Je veľmi dobre situovaný, práve preto je cieľom mnohých návštevníkov, či už prídu letecky, autom alebo lodnou dopravou.

Dovolenka

Ak sa rozhodnete pre dovolenku v Zadare, s ubytovaním nebude problém. Každý si nájde niečo svoje, môžete si vybrať od luxusných hotelov s bazénmi, cez malé motely v centre až po apartmány u domácich. V okolí je tiež niekoľko kempov.

zadar

Kultúra a život

Mnoho návštevníkov doňho láka najmä bohatý kultúrny život, či už vo dne alebo v noci je vždy kam ísť. V meste sú historické pamiatky, atrakcie, ale aj kvalitné športoviská. V blízkom okolí je hneď niekoľko národných parkov, v ktorých je možné vychutnať si rafting, horskú turistiku alebo príjemné prechádzky okolo jazier. Mesto Zadar je známe mnohými festivalmi, napríklad Zadarským divadelným letom. Počas celého leta sa tam konajú koncerty či divadelné predstavenia. Zo Zadaru sa taktiež organizujú výlety do rôznych kútov Chorvátska.

Centrum mesta

Celé historické mesto je ohradené historickými hradbami a v meste je vybudovaných mnoho peších zón, nočné prechádzky tak majú bez množstva áut úplne inú atmosféru. V užšom centre mesta je sedemdesiat historických kostolov, ktoré boli vystavané už od čias antiky. Na tomto meste sa dá nádherne sledovať archeologický vývin už od najstarších čias až po dnešok.

História Zadaru

V Zadare sú zachované aj pozostatky z rímskeho obdobia, sú to najmä časti opevnenia, z ktorých bola však väčšina zbúraná počas rakúskej nadvlády. Zachovalo sa rímske fórum, chrám sv. Donáta z 9. storočia, vedľa ktorého stojí veža a zvonica, taktiež Bazilika svätej Anastázie z 12. storočia a niekoľko kostolov a kláštorov zo stredoveku.

Zadar býval najmä v stredoveku dôležitým kultúrnym centrom. Nachádza sa v ňom množstvo palácov a taktiež nádherne vybudované námestia (napríklad Námestie piatich studní). To, načo sú Zadarčania najviac hrdí, je „tepna“ ich mesta. Hlavná ulica síce nesie názov Široká, no v minulosti ju nazývali Kalelagra. V domácom jazyku to tak stále zostalo. Už od dávnych čias bola nepísaným spoločenským centrom všetkého diania. Tu sa začínali i končili mnohé lásky, konali a stále sa konajú ľudové slávnosti, no je i centrom moderného nočného života.

Povinnosti pri turistike

Žiaden turista by nemal vynechať návštevu Zadarského trhoviska. Je skutočne zážitkom pre všetky zmysly. Tradičné jedlá, ovocie, ale aj látky či predmety vedia dokopy vyčarovať nezabudnuteľnú atmosféru.

Medzi najkrajšie novodobé pamiatky iste patrí Morský organ a Pozdrav slnku. Morský organ je situovaný na pobreží v západnej časti mesta. Ide i biele schody, v ktorých sa ukrývajú rúrky. Tie sa už pri tom najmenšom pohybe vĺn rozozvučia a vydávajú nádherné zvuky. Pozdrav slnka je dielom architekta Nikolu Bašiča, rovnako ako aj Morský organ. Je to vlastne kruh s priemerom 22 metrov, ktorý je zapustený do zeme. Je postavený na základe hry svetla. Pri západe slnka tak možno vidieť nádhernú hru svetla na Pozdrave slnku a zároveň počuť tóny Morského organu.

Pridaj komentár