Prečo platiť za niečo, čo môžeme mať zadarmo? Lebo kvalita

Programy zdarma milujeme, ale platený softvér je obyčajne akosťou o stupeň vyššie. Ak by platilo porekadlo kvalita víťazí, tak by sme mali asi všetko v platenej verzii. Ale povedzme si, napríklad ktorý študent má peniaze? Aj tí čo majú bohatých otcov alebo zarezávajú na brigáde radšej dajú svoj rozpočet na niečo iné. Platené programy sú pre firmy a nie pre domácich užívateľov – mohol by si niekto povedať.

Rozdiel medzi softvérom zdarma (často open-source) a komerčným softvérom je už v ich filozofii. Ten prvý tvoria nadšenci a ten druhí profesionáli. Samozrejme, v oboch prípadoch ide zvyčajne o mimoriadne šikovných ľudí… ale kým tí prví sú v podstate altruisti bez termínov a zodpovednosti, tí druhí bojujú o svoj denný chlieb.

Platenie softvéru nie je o účtovníctve, čiže o tom, že firmy si ho môžu dať do nákladov a užívatelia nie. Je to o tom, čo nakoniec dostanete.

Prečo platený software

Aby sme to zhrnuli tak nejak všeobecne – s plateným softvérom sú služby a funkcie navyše samozrejmosťou. Čiže prístup na cloud a vlastná porcia virtuálneho priestoru. Support (podpora), ktorá vám je k dispozícii každý deň. A v prvom rade, rozšírené možnosti samotného softvéru, prístup k rôznym knižniciam a podobne.

Bezpečnosť, veľká priemyselná téma. Open-source softvér nedáva (alebo nemusí) garancie ako ozajstná spoločnosť, povedzme taký ESET. Platený softvér – to sú vyššie štandardy a bezpečnostné certifikáty, spravidla neviditeľné veci, o ktorých netušíme, kým sa nestane nejaká mimoriadne udalosť – pohroma typu veľkej straty dát.

Softvér, ktorý si platíte, by mal byť užívateľsky prístupnejší, krajší, ľahšie ovládateľný, s príjemnou skúsenosťou – to preto, lebo vývojarská spoločnosť si môže najať ľudí, ktorí sa venujú iba ladeniu UX, kým domáci open-source vývojár máva často sklony vyrábať rozhranie podľa seba a on nie je vzorka toho, ako sa ľudia v aplikáciách pohybujú.

Neradi by sme v tomto článku zbytočne očierňovali softvér zdarma, pretože nepochybne aj ten má svoje kvality. No úsporou času užívateľov sa v ňom málokedy niekto zaoberá. Platený softvér má tak nejak povinnosť brať do úvahy právne dopady svojho používania a eliminovať ľudské chyby svojich zákazníkov. Skrátka, mať pridanú hodotu, ktorá na prvý pohľad nemusí byť zrejmá.

Multiplatformovosť, spolupráca s rôznym hardvérom, oveľa lepšie testovanie – v momente, keď sa aplikácia vyvíja profesionálne, má jej výrobca oveľa širšie možnosti ako zvýšiť svoju kvalitu.

Spomeňme si ako dlhé roky fungoval Microsoft – dnes o tom kolujú anektody, ale naozaj to bolo tak. Veľký gigant buď vyvinul alebo kúpil nejaký program – a ten bol na začiatku v slabej kvalite. Vrátane vlajkovej lode Windows… Sotvér gigantu z Redmontu sa zlepšoval až po rokoch – neúnavnou prácou stoviek ľudí a prirodzenou evolúciou. Opäť pakujeme, pri softvéri rozdiely v kvalite často nevidieť a prídete na ne až po dlhšom čase používania.

Obrázky: Pixabay.com

Pridaj komentár