Prechladnutie alebo alergická nádcha? Takto ich rozoznáte!

Zdá sa vám, že ste akosi často chorí? Pravidelne vám „tečie z nosa“ a bez vreckoviek sa doslova nepohnete z domu? Možno to nebude len klasické prechladnutie. Ak máte ťažkosti naozaj veľmi často alebo dlhodobo, môže ísť o alergickú nádchu. V prípade, že sa nelieči, v mnohých prípadoch vedie k závažnejším zdravotným ťažkostiam. Hrozia polypy v nose, zápaly dutín, či astma. Naučte sa preto rozoznať klasické prechladnutie a alergickú nádchu.

Typické príznaky prechladnutia

Obyčajné prechladnutie, ľudovo nazývané nádcha, sa prejavuje výtokom z nosa, ktorý je vodnatý, prípadne hustejší. Pridružuje sa tiež bolesť hlavy, celková slabosť a často aj zvýšená teplota, zimnica a sťažené dýchanie.

Prechladnutie trvá približne sedem dní a dá sa ľahko vyliečiť s pomocou nosových kvapiek, protizápalových liekov alebo rôznych sirupov. Dôležité je dôkladne a pravidelne si čistiť nos.

Veľmi účinné sú výplachy vodou s obsahom morskej soli a naparovanie, ktoré zmierni opuch sliznice a uľahčí vylučovanie hlienu. Ak takáto liečba zaberie, jednalo sa o klasické prechladnutie. Pri alergickej nádche však takáto kúra nepomôže.

Takto sa prejavuje alergická nádcha

Aj keď sú prejavy podobné, alergická nádcha sa od klasického prechladnutia líši najmä v jednej zásadnej veci. Trvá dlhodobo a symptómy pretrvávajú, pričom klasické lieky na prechladnutie vôbec nezaberajú. Ak si nie ste istí, či sa jedná o prechladnutie alebo alergickú nádchu, určite sa nechajte vyšetriť. Ešte predtým si však skúste odpovedať na tieto otázky:

  • Objavila sa alergická nádcha aj u rodinných príslušníkov?
  • Sprevádza nádchu tiež podráždenie očí, opuchy slizníc, svrbenie, či žihľavka?
  • Viaže sa nádcha k nejakým konkrétnym spúšťačom?
  • Viaže sa nádcha k nejakému ročnému obdobiu/sezóne?
  • Mal som v detstve problémy s ekzémom alebo potravinovou intoleranciou?

V prípade, že ste si aspoň na niektorú z otázok odpovedali „áno“, s veľkou pravdepodobnosťou ide o alergickú nádchu. Ak je navyše výtok z nosa vodnatý, sprevádzaný svrbením v hrdle, v nose, či dokonca s vyrážkami na koži a symptómy neustupujú, je čas na návštevu alergológa. Klasická nádcha potrvá približne týždeň. No alergia vás, bohužiaľ, bude sprevádzať po celý život. Správnou liečbou sa však dajú jej príznaky výrazne zmierniť.

Pridaj komentár