Povodie Nílu a jeho tajomostvá

Plánujete tohtoročnú letnú dovolenku v Egypte, no nechcete stráviť tých pár voľných dní opaľovaním sa na pláži? Premýšľate nad niečím interaktívnejším, zábavnejším, ale zároveň dostatočne exotickým? Ak je Vaša predstava približne takáto, máme pre Vás dovolenkový tip. Čo tak sa vybrať za spoznávaním krás Afriky?

Poznáte to zo starých filmov – bohatí Európania a Američania sa celé týždne plavia na parníku a cestou po nekonečnom Níle sa kochajú pamiatkami. Často aj sami nejaké objavia, veď sme v období 19. storočia. Vy však môžete na plavbu po najdlhšej africkej rieke nastúpiť bez obáv, že by ste po ceste spadli do nejakej hrobky či zakopli o doposiaľ neobjavené vykopávky.

Väčšina turistov v Afrike navštívi pyramídy a tým sa ich výlet končí. Povodie Nílu však ponúka oveľa viac zážitkov a nádherných miest, ktoré stoja za návštevu. Poďte sa s nami o tom presvedčiť.

nil2

Afrika nemusí znamenať len nekončiacu dusivú horúčavu a suchú púšť. Sme predsa v povodí životodarného Nílu. Svoje putovanie môžete začať v Luxore – jedným z najznámejších a najkrajších miest Egypta. V minulosti hlavné mesto je dnes považované za menšie, ale stále veľmi populárne. Nachádza sa tu viac ako polovica starovekých egyptských pokladov. V blízkom okolí nesmiete vynechať návštevu Karnaku – najväčšieho chrámového komplexu v Egypte, Madínet Habu či Údolie kráľov a kráľovien– známu nekropolu nazývanú aj „ríšou mŕtvych“. Sú tu pochovaní mnohí faraóni, kráľovné a kráľovské deti. Najznámejšie sú hrobky faraónov Tutanchamóna, Sethi I., Ramzesa III a kráľovnej Nefertari (manželky Ramzesa II). Turisticky zaujímavé sú takisto Memnónové kolosy – 18m vysoké dve sediace sochy z kameňa znázorňujúce faraóna Amenhotepa III.

tutanchamon
(Objavenie slávnej hroby Tutanchamóna)

Južne od Luxoru sa nachádza mesto Edfu s jednou z najzachovalejších stavieb v krajine – Chrámom boha Slnka Hóra. Bol postavený v období Ptolemaiovcov a je to dvojchrám zasvätený bohovi Horovi a jeho manželke Hathor. Zaujímavosťou sú každoročné oslavy pri príležitosti sviatkov kedy socha bohyne Hathor putuje zo svojho chrámu v Dendere za svojim manželom do Edfu.

Pokračovaním ďalej na juh postupne natrafíme na ostrov Agilika, kde stojí chrám Philae. Je to impozantná chrámová stavba nazývaná tiež „Perla Nílu“ a zasvätená bohyni Isis. Odtiaľto je to len na skok k  Asuánskej priehrade, ktorá sa považuje za stavbu storočia. Je to však trocha kontroverzná stavba, ktorá má svojich fanúšikov rovnako ako odporcov.

Ak ešte nemáte dosť chrámov pozývame Vás do Abu Simbel – je totiž domovom dvoch  najimpozantnejších chrámov v Egypte. Veľký chrám Ramzesa II. a malý chrám jeho manželky Nefertari boli v 60. rokoch minulého storočia zachránené pred vodným živlom spomínanej priehrady. Oba boli vytesané priamo do skaly v 13. storočí pred n. l. a do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO boli zapísané v roku 1979. Priečeliu Veľkého chrámu dominujú štyri 20m vysoké sochy Ramzesa II., medzi ktorými stoja menšie sochy ostatných členov kráľovskej rodiny.

Povodie Nílu ponúka veľa krásnych zážitkov aj na mnohých iných miestach. V prvom rade však nezabudnuteľnú dovolenku a nekonečne veľa inšpirácie na rôzne výlety. Tie najznámejšie pamiatky si viete do sýtosti užiť časovo približne za 7 až 10 dní.

Pridaj komentár