dom bungalov

Poschodový dom alebo bungalov? Rozhodnite sa správne!

Už snáď celé mesiace si prezeráte projekty domov a neviete sa rozhodnúť, ako bude to vaše vysnívané bývanie nakoniec vyzerať? Mnohí klienti sa rozhodujú medzi moderným bungalovom a poschodovým rodinným domom. Nedá sa povedať, ktorý z týchto projektov je lepší a ani jednoznačne určiť, ktorý by ste si mali zvoliť. Každý z nich má totiž svoje pozitíva a hodí sa v konkrétnych podmienkach.

V akých prípadoch by ste teda mali zvoliť poschodový rodinný dom a kedy sa rozhodnúť skôr pre bungalov? Predtým, ako sa rozhodnete, odpovedzte si na tieto otázky.

1. Aký pozemok máte k dispozícii?

Zásadná otázka najmä v prípade, ak máte k dispozícii menší pozemok. Na stavbu bungalovu totiž nepochybne potrebujete väčší pozemok, keďže sa jedná o prízemný dom, kde všetky miestnosti sú na jednej úrovni.

Samozrejme, že existujú aj projekty domov, ktoré rátajú so stavbou bungalovu na úzkom, respektíve menšom pozemku. No ak sa na menšom pozemku rozhodnete pre poschodový dom, s najväčšou pravdepodobnosťou vám ostane viac priestoru pre záhradu.

2. Akú veľkú rodinu plánujete?

Ak sa chystáte stavať rodinný dom, zrejme už svoju rodinu máte, respektíve už o nej máte aspoň aké také predstavy. Je totiž rozdiel stavať dom pre rodinu s dvomi deťmi a pre rodinu s piatimi deťmi. Ak ste bez detí, prípadne plánujete menšiu rodinu, bohato vám postačia priestory bungalovu.

3. Chystáte sa v dome zostarnúť?

Zaváži aj to, či sa chystáte vo svojom novom dome stráviť celý život. Často sa totiž stáva, že starší ľudia v poschodových domoch užívajú už len prízemie. S pribúdajúcimi rokmi je pre nich jednoducho náročné každý deň stúpať po schodoch.

Ak plánujete dom na celý život, pouvažujte skôr o bungalove. Tak ako pre seniorov, bungalov je bezpečnejší aj pre deti. Žiadne schody, rovná sa menšie riziko úrazu.

4. Staviate len pre seba?

Aj keď časy, kedy sa stavali viacgeneračné rodinné domy, sú už skôr minulosťou, aj nad takouto možnosťou by ste sa mali zamyslieť. Ak totiž uvažujete o viacgeneračnom bývaní, bungalov vám zrejme stačiť nebude.

5. Vyžadujete maximum súkromia?

Ak ste na túto otázku odpovedali jednoznačné áno, v tom prípade by ste mali voliť zrejme poschodový dom. Z akého dôvodu? V poschodovom dome totiž omnoho jednoduchšie oddelíte dennú a nočnú zónu. Kým izby ako spálňa a pracovňa, ktoré si nutne vyžadujú viac súkromia, môžu byť situované na poschodí, prízemie poslúži ako denná časť domu, kde sa stretáva celá rodina. V bungalove takáto možnosť jednoducho nie je.

Ešte vždy ste sa nerozhodli? Skúste si teda pozrieť naše projekty domov. Možno vám niektorý z nich „padne do oka“ a nájdete v ňom svoje vysnívané bývanie.

Pridaj komentár