Doprajte svojim kĺbom špeciálnu starostlivosť v podobe kvalitného kolagénu

Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí významnú časť pokožky, šliach, kĺbov aj svalov. Približne v 25. roku života sa jeho tvorba spomaľuje a vo veku 35 rokov už môžete spozorovať jeho nedostatok. Ako tieto príznaky spoznať a ako kolagén v dostatočnom množstve dopĺňať?

Prečo potrebujeme kolagén

Kolagén zabezpečuje pevnosť kostí, spojivových tkanív svalov a pomáha im zvládať každodennú záťaž. Zmierňuje bolesti oporného aparátu, chrbtice aj kĺbov a pomáha pri hojení zlomenín a osteropóze. Podporuje rast svalov a prispieva tiež k správnemu fungovaniu mozgu. Kolagén je dôležitým prvkom v stavbe pokožky. Spomaľuje jej starnutie, pomáha pri hojení popálenín a jaziev.

Prejavy nedostatku kolagénu

Pri nedostatku kolagénu dochádza k zhoršeniu stavu kostí, zníženiu pružnosti svalov a šliach. Bežnými príznakmi sú znížená pohyblivosť a bolestivosť v kĺboch. Môže sa prejaviť aj zvýšenou lámavosťou nechtov, oslabením zubného tkaniva, vysúšaním a lámaním vlasov. Nedostatok kolagénu možno spozorovať tiež na pokožke, ktorá je ochabnutá, stráca pružnosť, tvoria sa na nej vrásky a pigmentové škvrny.

Účinky kolagénu pre zdravie vašich kĺbov

Hladina kolagénu v tele má vplyv na stav celej opornej a pohybovej sústavy. Jej dlhodobé zníženie môžu okrem bolestí a zhoršenej pohyblivosti sprevádzať rôzne degeneratívne zmeny a opakované zápaly kĺbov. Ak ste spozorovali prvé príznaky jeho úbytku, mali by ste do organizmu kolagén vhodným spôsobom dopĺňať. Kolagén na kĺbyvo forme výživového doplnku je dôležitý aj pre športovcov. Pri pravidelnom pohybe sú kĺby a chrupavky intenzívnejšie namáhané a dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu. Vyššiu potrebu majú aj deti v období prudkého rastu.

Najlepší kolagén v hydrolyzovanej podobe

Hľadáte najlepší kolagén, ktorý sa najviac ponáša na ten, aký si vytvára naše telo? Odborníci odporúčajú morský kolagén v hydrolyzovanej podobe. Takto upravený kolagén dokáže ľudský organizmus najlepšie využiť. Zakúpiť si ho môžete vo forme prášku, ktorý sa pred užívaním rozpustí vo vode. Kolagén na pitie sa vďaka jeho prirodzenej štruktúre dobre vstrebáva a prináša očakávaný účinok.

Kolagén na pleť

Častým dôvodom, prečo siahame po doplnkoch s kolagénom, je starnutie pleti. Nestačí však len používanie kozmetických prípravkov, v ktorých je obsiahnutý. Kolagén na pitie zvyšuje elasticitu pokožky, chráni ju pred dehydratáciou, tvorbou vrások a pigmentových škvŕn. Keďže posilňuje pokožku a jej ochrannú funkciu, je prínosom pre zdravie. Kolagén na pleť vám prinesie navyše krajšie a pevnejšie nechty i vlasy.

Kolagén pre ženy v tehotenstve aj počas menopauzy

Kolagén je odporúčaným doplnkom výživy v menopauze, kedy je organizmus vystavený prebiehajúcim hormonálnym zmenám. Na jeho zvýšený príjem by ste mali myslieť tiež počas tehotenstva. Toto obdobie často sprevádzajú problémy s vypadávaním vlasov, bolesti kĺbov a zvýšená únava. Námahe je vystavená tiež pokožka, na ktorej často vznikajú nevzhľadné strie. Kolagén pre ženy týmto problémom účinne zabráni. Jeho prínos oceníte aj v čase zotavovania sa po pôrode. Urýchli regeneráciu maternice i brušného svalstva a pomáha tiež so spánkom. Dieťatko v brušku predstavuje zvýšené nároky aj na črevá. Kolagén pre ženy pomôže k rýchlejšiemu zotaveniu vášho trávenia a podporí správnu činnosť metabolizmu.

Pridaj komentár