Čučoriedky – fialová bomba pre zdravie

Tieto malé bobule, ktoré nielen zaujímavo vyzerajú, ale aj dobre chutia, sú veľmi populárne a v USA v rebríčku najčastejšie používaného ovocia sa ocitli na druhom mieste. Majú jednu z najvyšších antioxidačných kapacít medzi všetkými ovociami, zeleninou a koreninami.

Antioxidanty sú nevyhnutné pre optimalizáciu zdravia tým, že pomáhajú v boji proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodiť bunkovú štruktúru, ako aj DNA. Odporúča sa konzumovať surové čučoriedky – skôr než siahnete po čučoriedkach zapečených do dezertov – pretože rovnako ako aj iné ovocie, surové čučoriedky poskytujú najlepšiu chuť a najväčšie nutričné výhody.

Bojujú proti rakovine

Čučoriedky obsahujú okrem anthokyanov ďalšie látku s antioxidačnými vlastnosťami, kyselinu ellagovú, ktorá blokuje chybné metabolické cesty vedúce k rakovine. V štúdii uskutočnenej na 1271 senioroch v New Jersey, ktorí v strave mali dostatok jahôd (ďalšie bobuľovité ovocie s obsahom kyseliny ellagovej) sa preukázalo, že títo ľudia mali trikrát menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie rakovina než u ľudí, ktorí jahody nejedia. Čučoriedky sú ďalej bohatým zdrojom rozpustnej vlákniny, pomôžu vám pri snahe znížiť zlý cholesterol vo vašej krvi a zabraňujú zmenám žlčovej kyseliny na potenciálne karcinogénny.

Podporuje kardiovaskulárny systém

č majú preukázateľný účinok na kardiovaskulárny systém. Bolo preukázané, že príjem čučoriedok pomáha chrániť zložky krvi (ako aj LDL cholesterolu) pred poškodením kyslíka, ktoré by mohli viesť k prípadnému upchatiu krvných ciev.

Priaznivo pôsobia na hladinu cukru v krvi

Osoby s diagnózou cukrovky typu 2, trpiace metabolickým syndrómom alebo inzulínovou rezistenciou majú osobitný problém vzhľadom na rovnováhu cukru v krvi. V mnohých prípadoch jedinci s diagnózou obezity majú tiež problémy s udržaním vyrovnanej hladiny cukru v krvi. Je to proste oveľa ťažšie pre tieto osoby, aby ich hladina cukru v krvi nebola príliš vysoká (alebo niekedy aj príliš nízka). Výskum na rovnováhu hladiny cukru v krvi bol vykonaný na osobách trpiacimi spomenutými chorobami. Jedinci začali pravidelne konzumovať čučoriedky a výsledky tohto výskumu boli prekvapujúce. Ukázalo sa, že čučoriedky majú priaznivý vplyv na reguláciu krvného cukru u osôb trpiacimi problémami s udržaním rovnováhy hladiny cukru v krvi.

Liečia močové cesty

Čučoriedky tiež podporujú zdravé prostredie v močových cestách. Obsahujú také isté látky ako brusnice, ktoré majú preventívny aj liečebný efekt na infekciu močových ciest.

Chudnutie

Čučoriedky pomáhajú pri chudnutí. Sú chutnou prísadou do jogurtov, tvarohu, ovocných kokteilov, ovocnej kaše. Majú nízku energetickú hodnotu a práve vďaka pravidelnej konzumácii čučoriedok môžete získať štíhlejší pás.

Pridaj komentár