Čo nesmie obsahovať balík do Anglicka? Poradím vám!

Pomerne často posielam balíky do Anglicka. Žije tam totiž moja dobrá kamarátka, ešte z čias stredoškolských štúdií. Ona mi občas pošle nejaké pekné veci pre syna a ja jej zas niečo, čo jej pripomenie domov. Ľudia sa ma často pýtajú, ako také odoslanie balíka prebieha, respektíve čo balík do Anglicka smie obsahovať a čo nie. Preto som sa rozhodla, že vám to spíšem a so svojimi poznatkami sa podelím.

Neposielajte veci vylúčené z prepravy

V prvom rade je treba povedať, že každá prepravná spoločnosť má svoje vlastné podmienky a zoznam vecí, ktoré balík do Anglicka nesmie obsahovať. Riaďte sa teda informáciami, ktoré by každá kvalitná prepravná spoločnosť mala mať zverejnené na svojom webe. Existujú však aj veci, ktoré nesmiete posielať v žiadnom prípade. Jednoducho sa do Anglicka v balíku posielať nesmú. Sú to tieto položky:

1. Nebezpečné veci. Pod pojmom „nebezpečné veci“ si každý môže predstaviť čosi iné. V slovníku prepravných spoločností sú to rôzne zbrane, výbušniny, munícia, nebezpečné chemické látky, ale dokonca aj imitácie zbraní. Posielať v balíku nemôžete dokonca napríklad ani otvárač na listy. Teda nič, čo pripomína zbraň alebo môže byť použité ako zbraň.

2. Cennosti. Balík do Anglicka by nemal obsahovať drahé kovy, drahé kamene, ale ani cenné papiere, peniaze, či napríklad nálepky o zaplatení dane.

3. Alkohol a tabak. Žiadne tabakové výrobky ani alkoholické nápoje sa do Anglicka nesmú prepravovať v balíku.

4. Lieky. Ak je ich účinná látka v Anglicku zakázaná. Odporúčam preto pri konkrétnom lieku zistiť si viac informácií o účinnej látke, respektíve o tom, či je daný liek v Anglicku povolený, napr. tu

5. Zvieratá, časti zvierat, vzácne a ohrozené druhy rastlín a ľudské pozostatky.

6. Hanlivé a urážlivé predmety. Sem možno zaradiť napríklad pornografické materiály.

7. Falšovaný tovar. Ak si nechcete spôsobiť problémy, určite do balíka nedávajte rôzne napodobeniny a falzifikáty. Či už ide o oblečenie, obuv alebo umenie.

Balík do Anglicka a potraviny

Samostatnou kategóriou, o ktorú sa pri posielaní balíka do Anglicka zaujíma azda najviac ľudí, sú potraviny. Svojim blízkym chcú zaslať napríklad cukrovinky, či rôzne tradičné slovenské pochutiny.

Potraviny síce nie sú celkom zakázané, ale existujú tu určité obmedzenia. Zasielať môžete len trvanlivé potraviny. Balík do Anglicka tiež nesmie obsahovať mäso a mäsové výrobky a mlieko a mliečne výrobky. Ak by ste teda niekoho v Anglicku chceli potešiť vlastnoručne pečenými zákuskami, neodporúčam vám to. Pozor si dávajte tiež na potraviny s obsahom alkoholu. Tie sú takisto zakázané.

Dalo by sa povedať, že do balíka iste nepatria veci, ktoré sú akokoľvek obmedzené zákonom. Zdravý rozum vám však iste nedovolí ich posielať!

Pridaj komentár