Cestou po Holandsku

V tomto malom, rovinatom kráľovstve som mala možnosť pobudnúť krásne tri mesiace, pokúsim sa teda v základných bodoch zhodnotiť tunajší životný štýl a najdôležitejšie klady a zápory, s ktorými som za ten čas prišla do kontaktu.

Po prvé, počasie. Určite ste už veľakrát a od rôznych ľudí počuli, že v Holandsku len prší a prší. Ono je to celkom aj pravda, ale paradoxne, mňa dážď zastihol až cca po mesiaci od môjho príchodu. Neverila som tomu, no boli to naozaj neznesiteľné horúčavy a celkom som sa potešila, keď skončili. Po tomto „holandskom lete“ sa podnebie opäť vrátilo do zabehnutých koľají a vždy, keď som sa zobudila do zamračeného rána plného hromov a bleskov, s istotou som vedela, že o pol hodinku vyjde slnko a bude sa tváriť, že nič z toho sa nikdy nestalo. Bola som týmito náhlymi zmenami veľmi fascinovaná, lebo u nás sa s tým stretnete ozaj len málokedy.

Keď sa totiž na Slovensku pozriete ráno z okna a vidíte, že po skle vám divo bubnujú dažďové kvapky, viete, že v ten deň veru nepôjdete ani von a asi aj nákup potravín necháte radšej na inokedy. No tu sa všetky moje dogmy razom zrúcali a poobede som už veselo behala po záhrade v tričku a kraťasoch. Takisto to fungovalo aj naopak – celý deň krásne svietilo slnko a v momente, keď môj spolubývajúci prišiel z roboty domov, začalo liať. A to sa nestalo jeden, dva ani trikrát po sebe ale fungovalo to takýmto štýlom skoro stále, na striedačku. Nám, prisťahovalcom, takéto náhle zmeny počasia nie sú veľmi po vôli, ale domáci to absolútne neriešia, nejaké popŕchanie nie je pre nich koniec sveta a preto sa ani neobťažujú vytiahnuť dáždnik alebo nasadiť si kapucňu.

Po druhé, marihuana. Keďže je tu legálna, cítite ju naozaj všade. Ale čo je zaujímavé, takmer nikdy som ju nepostrehla u Holanďana, vždy to bol Turek, Poliak alebo, ako inak, Slovák. Mojou teóriou je, že „zakázané ovocie chutí najlepšie“ a preto pre tých, ktorí ju majú dostupnú 24/7, nie je nijak obzvlášť zaujímavá. Predsa len, je to len obyčajná rastlina, ktorá sa využívala na rôzne účely už dávno a dávno predtým, ako okolo nej začali robiť účelové haló. Keby si každá krajina aspoň z časti zobrala príklad z liberálnosti Holandska, myslím, že veľa problémov by sa vyriešilo doslova samých. Lebo len zbytočné zákazy podmieňujú rozpory s nimi súvisiace. Priznám sa, že na to, koľkokrát som už túto monarchiu navštívila, k fajčeniu som sa nedostala ani raz. Cítiť ju však bolo všade, najmä ráno zo šachty na WC, takže inhaláciám som sa nevyhla. Nezdá sa mi však, že by to na mňa malo nejaký špeciálny účinok, takže buď som mega odolná alebo pasívne bongo proste nemá tie správne grády.

Po tretie, moslimovia. Nehovorím, že som xenofób, no po tom všetkom, čo sa na nás za posledné roky valí z médií, začínam byť dosť paranoidná. Ak sa tu čo i len chvíľu pohybujete medzi ľuďmi, moslima stretnete asi na každom rohu. Nepôsobia síce hrozivo, ale predsa… Obdivujem domáci postoj k tejto téme – krajina je tu pre všetkých, bez rozdielu na farbe pleti, orientácie či náboženstva. A tak tu nikto nerieši, či ste tučný černoch na vozíku alebo moslim s troma nohami. Práve z tejto vlastnosti „ži a nechaj žiť“ by sa náš národ veru mal čo priučiť.

A to, čo vám udrie do očí asi najviac – neskutočná a všadeprítomná dobrá nálada, dôvera v podobe nezamykania si bicyklov, áut či dokonca domov… o takom niečom môžeme u nás len snívať. Lenže, táto dôvera sa pomaly ale isto začína vytrácať aj stadeto, nakoľko v krajine je prítomných veľa našich príbuzných národov, ktoré, keď prišli na túto dobrú vieru domácich, začali to patrične využívať a obohacovať si svoje vrecká. Stalo sa mi, že mi zmizol bicykel. S istotou som však vedela, že ho nezobral Holanďan, ale… Slovák. Takí sme a tak to krásne ukazujeme nielen u nás, ale aj celému svetu. A potom sa čudujeme, že sa na nás pozerajú len ako na lacnú pracovnú silu, ktorú si neradno pripustiť k sebe bližšie

Pridaj komentár