Bude sa mať ako v bavlnke. Doslova!

Pred príchodom bábätka sa každá mamička teší na prvé nákupy. Oblečenie pre bábätká je predsa také maličké, milučké, zlatučké. Keď sa do toho pustíte, niekedy je ozaj ťažké prestať. Všetky sa však snažíme zachovať si chladnú hlavu a nakúpiť rozumne. Čo je teda najdôležitejšie? Aby bolo oblečenie pre bábätká pohodlné, z kvalitných materiálov a bolo pre telíčko bábätka príjemné na pocit.

Ako správne nakúpiť?

Už sme spomínali, že by malo byť oblečenie pre bábätká v prvom rade pohodlné a doplníme, že by malo byť aj voľné. Nemalo by dieťatko nijako obmedzovať v pohybe. Okrem toho by ste mali nakupovať výbavičku aj s ohľadom na seba. Dôležité je predsa aj to, aby ste dokázali vaše bábätko rýchlo a šikovne prezliecť. Takže si pred samotnou kúpou vždy skontrolujte zapínanie jednotlivých kúskov oblečenia. Vyhýbať by ste sa mali oblečeniu, ktoré obsahuje syntetické látky, pretože by mohla jemná pokožka bábätka veľmi rýchlo zareagovať. Ak si budete môcť vybrať, jednoznačne zvoľte taký druh oblečenia, ktoré sa oblieka cez gombíky alebo cvoky. Obliekanie cez hlavičku bude nepríjemné nielen pre bábätko, ale aj pre vás – mamičku.

Oblečenie pre bábätká by malo byť svetlých farieb. V tmavých či farebných látkach môžu byť škodlivé farbivá, ktoré potom dráždia aj pokožku dieťaťa. S bielou či smotanovou košieľkou pre novorodenca máte istotu, že mu nič nehrozí. Vhodné je takisto zvoliť také oblečenie pre bábätká, ktoré neobsahuje žiadne ozdoby či nášivky. Nielenže je to náročnejšie na údržbu, ale rôzne šnúrky či guľôčky môžu ohroziť zdravie bábätka. Menej je niekedy viac!

Zavinovačka – istota pre vaše bábo

Výbavička už nakúpená, bábätko určite nebude holé. Teraz prichádza čas na nákup doplnkov a neviete sa rozhodnúť. Napríklad taká zavinovačka. Budem ju potrebovať? Kamarátka ju nepoužívala, no mama ma presviedča, že sa mi zíde. Rozhodnutie je samozrejme na vás, no zavinovačka môže bábätku uľahčiť adaptáciu na tento svet. Každé bábätko medzi nás prichádza s vrodenými reflexami, ktoré sa musia samy postupne vytratiť. Jedným z takých je aj tzv. objímací reflex. Bábätko má pocit, že padá a v tom momente inštinktívne rozhodí ručičkami a nožičkami ako keby sa chcelo veľmi rýchlo chytiť mamičky.

Bábätko potrebuje istotu, hranice a zavinovačka mu ich dokáže dať. Práve zavinovačka zabraňuje takémuto náhlemu prebudeniu a podporuje jeho pokojný spánok. Zavinuté dieťa má pocit, že sa znova ocitlo v mamkinom brušku, na tom teplom, tichom a pokojnom mieste. Zavinovačka je teda dieťatku príjemná a zároveň ho chráni. Vďaka výstuži je vynikajúcou podporou a pomocníkom pre ešte také krehké telíčko novorodenca.

Zavinovačku oceňujú predovšetkým návštevy, ktoré by si rady nového člena rodiny popestovali, no prirodzený rešpekt v nich vyvoláva strach. Držať takýto malý uzlíček nie je zas také jednoduché, to si musíme priznať.

Ak sa rozhodnete, že zavinovačku predsa len zaradíte do výbavy pre bábätko, rovnako ako pri výbere oblečenia, aj tu platí, že by ste mali zvoliť kvalitné materiály a príjemné farby.

Pridaj komentár