Ako som posielala balík kamarátke do USA

Na dovolenke v Ríme sme sa zoznámili s mladým manželským párom z New Jersey v USA. Emma a Jack, tak sa naši americkí priatelia volajú, majú deti v podobnom veku, ako sú tie naše. Aj vďaka tomu sme si perfektne rozumeli a naše rodiny spolu strávili takmer celý pobyt. Chlapi spolu popíjali, deti sa zabávali a ja s Emmou sme preberali typicky ženské veci – módu a deti.

Niekde tu vznikol nápad, že si vymeníme balíky s detským oblečením a hračkami. Ja nakúpim darčeky pre jej deti na Slovensku a ona pre tie moje v USA. Samozrejme, vymenili sme si adresy, kontakty na Facebook a telefónne čísla. A po skončení dovolenky sme tento náš nápad aj zrealizovali.

Keďže viem, že mnoho Slovákov má obavy zo zasielania balíkov „za veľkú mláku“, podelím sa s vami o moju skúsenosť s posielaním balíka do USA.

1. Čo bolo v mojom balíku do USA?

Dlho som surfovala na webe a hľadala informácie o tom, čo sa vlastne v balíku do USA zasielať smie a čo nie. Chcela som si byť istá, že môj balík bude v poriadku a k Emme určite dorazí. Pre jej dievčatá som nakúpila detské oblečenie.

Snažila som sa vybrať niečo, čo v USA nie je až tak bežné. A tak v balíku skončili aj ručne háčkované zimné čiapky a šály od handmade výrobcu, tričká so slovenskými ľudovými motívmi a tiež sukničky, ktoré sú replikou slovenských ľudových krojov.

Nechýbali aj rôzne hračky, drobnosti a slovenské cukrovinky. Nech americké deti ochutnajú naozaj chutné a poctivé sladkosti! Vybrala som tradičné Horalky, Tatranky, čokoládky Deva a Figaro.

S obsahom balíka nebol žiadny problém. Len pri cukrovinkách som dbala na to, aby neobsahovali alkohol. Ten je zakázané v balíku posielať, dokonca aj v prípade, že je obsiahnutý v potravinách. Konečná váha balíka bola takmer deväť kíl.

2. Balík som dôkladne zabalila

V mojom balíku do USA nebolo nič krehké. No napriek tomu som si na balení dala záležať. Zohnala som si pevnú a hrubú kartónovú škatuľu primeranej veľkosti.

Jej dno som vystlala novinovým papierom. Nasledovala vrstva oblečenia, ďalej hračky, opäť oblečenie, cukrovinky a navrch zas oblečenie. Chcela som, aby boli hračky chránené práve vrstvou oblečenia, a to zo všetkých strán.

Na vrch balíka som opäť naskladala novinový papier. Na stránke prepravcu balikdosveta.com som sa dočítala, že je potrebný aj písomný zoznam vecí v balíku. Tak som ho teda pripravila a položila na vrchnú vrstvu novín v balíku. Balenie bolo hotové. Stačilo škatuľu uzavrieť a poriadne prelepiť páskou. Tou som nešetrila. Balík som oblepila hádam aj desať krát! Pre istotu…

3. Vypísala som adresy

Bolo mi jasné, že na balík do USA patrí tak adresa príjemcu ako aj adresa odosielateľa. Čo ak by náhodou do cieľa nedorazil? V takom prípade by prepravca aspoň vedel, komu ho má vrátiť. Nič také sa však našťastie nestalo.

Poďme však k adresám. Tie som napísala paličkovým písmom na čistý kus papiera, každú adresu na jeden papier. Pripísala som aj telefónne čísla, aby sa kuriér mohol Emme dovolať a oznámiť jej, kedy jej balík doručí. Tieto papiere s adresami som na balík prilepila lepidlom a ešte ich pre istotu prelepila lepiacou páskou. Aby sa v žiadnom prípade neodlepili, prípadne nezašpinili. Jednoducho, aby ostali čitateľné aj po dlhej ceste do USA.

4. Kde som si objednala prepravu?

Prepravcu som mala vybraného samozrejme vopred. A ako som si vyberala? Proste som surfovala na webe, čítala recenzie a podmienky prepravcov. Najviac sa mi páčila stránka www.balikdosveta.com. Prepravu som si objednala veľmi ľahko a rýchlo, cez formulár na ich stránke.

5. Koľko ma stál balík do USA?

Za takmer deväťkilogramový balík som platila rovných 90€. Keď som túto cenu porovnala s konkurenčnými prepravcami a Slovenskou poštou, zdala sa mi prijateľná.

6. Ako a kedy bol balík doručený?

Veľmi sa mi páčilo správanie a prístup kuriéra. Bol milý a ochotný. Telefonoval mi, v akom čase má balík vyzdvihnúť. Prišiel presne a až k dverám môjho bytu. Z domu som sa doslova nemusela ani pohnúť.

Balík prevzal a informoval ma o tom, že doba doručenia sa pohybuje v rozmedzí 4-7 pracovných dní. Nakoniec, to som vedela už zo stránky balikdosveta.com. Emme som sa ozvala cez Facebook, že balík už vyrazil na cestu a poprosila som ju, aby mi napísala, keď ho dostane.

Bola som veľmi prekvapená, keď sa mi ozvala už o 5 dní. Kuriér v USA vraj bol rovnako ochotný. Vopred jej zavolal a po dohode jej balík priniesol priamo k dverám. To ma veľmi potešilo. A ešte viac to, keď som na Emminom Facebooku zbadala fotku jej dievčat v sukničkách a tričkách odo mňa, s popisom fotky „Slovak Folklore“.

Podľa reakcií jej priateľov malo oblečenie obrovský úspech! Mám pocit, že nabudúce budem posielať balík aj pre deti Emminých kamarátok.

Balík do USA neposielam každý deň. Jasné, že som mala obavy. No všetko dopadlo perfektne. Bola som veľmi spokojná tak s prístupom kuriéra, s komunikáciou prepravnej spoločnosti, ako aj s rýchlosťou doručenia a cenou prepravy.

Pridaj komentár