6 faktov o atopickom ekzéme

Prejavy a príznaky atopického ekzému sú podobné prejavom suchej pokožky. Toto kožné ochorenie je však oveľa závažnejšie a nepríjemnejšie. Atopiu môžu vyvolať a zhoršiť aj naoko banálne príčiny ako stav počasia, istý druh oblečenia či dokonca jedla. Príznaky atopie bývajú mierne, no môžu byť aj mimoriadne rušivé; až natoľko, že ľuďom sťažujú prácu a bežné fungovanie v spoločnosti.

Nie je ekzém ako ekzém

Na otázku „čo je atopia“ mnohí odpovedia: ekzém. Pojmom ekzém sa však často označuje celá škála kožných problémov, od atopickej dermatitídy cez psoriázu až po kontaktnú dermatitídu. V prípade atopického ekzému hovoríme o zápalovom stave kože, ktorý má chronický charakter. Ochorenie sa vyznačuje suchými, červenými a veľmi svrbivými fľakmi.

Výskyt atopického ekzému

Atopický ekzém v drvivej väčšine prípadov nezasahuje celé telo. U detských pacientov atopia zasahuje najmä tvárovú časť – oblasť okolo očí, líca a krk. V prípade starších detí a dospelých sa ekzém vyskytuje aj na rukách či nohách, hlavne však na miestach, kde sa pokožka často ohýba alebo prichádza do styku s oblečením (ktoré sa o kožu šúcha).

Veľký vplyv genetickej výbavy

Prejavy atopie sú mnohokrát ovplyvnené vonkajšími faktormi. To však neznamená, že úloha tých tzv. vnútorných je zanedbateľná. Práve naopak, genetická výbava každého jedinca výrazne ovplyvní fakt, či sa atopický ekzém rozvinie alebo nie. Ak mali ekzém obaja rodičia, existuje až 80% šanca, že sa podobné ochorenie rozvinie aj u ich potomka. S atopickou pokožkou však súvisí aj to, či sa v rodine, v priamej línii, vyskytovala astma alebo senná nádcha.

Atopia a psychická (ne)pohoda

Svrbenie a pocity nepohodlia, ktoré atopiu sprevádzajú, môžu byť také intenzívne, že ľuďom s atopickou dermatitídou doslova nedovolia zaspať. Časom tak zákonite prichádza vyčerpanie organizmu, ktorý počas dňa nedokáže plnohodnotne fungovať. Akútnosť príznakov môže pacientom brániť dokonca aj v nadväzovaní osobných a pracovných vzťahov.

Atopický ekzém nie je nákazlivý

Atopická koža možno nevyzerá veľmi vábne, ochorenie sa však neprenáša dotykom. Bez ohľadu na to, do akej miery ste v kontakte s niekým, u koho sa ekzém vyskytuje, nemáte šancu, aby ste sa atopickou dermatitídou nakazili. Keďže sa ekzém často vyskytuje v rodinách, situácia niekedy vyvoláva ilúziu šírenia tohto ochorenia medzi ľuďmi, ktorí žijú spoločne. Nie je to však pravda.

Škrabanie ekzém len zhoršuje

Keď začne ekzém svrbieť, je takmer nemožné myslieť na iné ako na poškrabanie citlivého miesta. Škrabanie atopického ekzému je však tou poslednou vecou, ktorú by ľudia s týmto ochorením mali robiť. Namiesto zmiernenia pocitu nepohodlia prichádza opak – ešte väčšie podráždenie, svrbenie a niekedy až krvácanie. Otvorená rana je pritom potenciálnou bránou pre vznik infekcie. Radšej ako svoje nechty použite účinný krém na atopickú pokožku.

Pridaj komentár